Vítejte na stránkách obce Nedvězí

Obec se nachází ve svahovitém údolí na okraji severovýchodní části Českomoravské vrchoviny, přibližně 10 kilometrů severně od města Poličky. Katastr, tvořený dvěma místními částmi Nedvězí a Nedvězíčko se rozprostírá po obou březích Trhonického potoka.

Nejstarší historie obce Nedvězí

Panorama obcePrvní zmínky o vesnici Nedvězí jsou uvedeny ve znění listu krále Vladislava II. Jagelonského z 25.února roku 1474, kde král potvrzuje purkmistru a konšelům města Poličky všechna práva a privilegia již dříve městu udělená králem Václavem IV., a to včetně držení vesnic městu podléhajících. Vyjmenována je i ves Nedvězí – viz Privilegia královských měst venkovských v království českém z let 1420 – 1526, čís. 356 a 651. Ověřený přepis z r.1508 je uložen v archivu města Poličky.

číst více...

Hasiči upozorňují

Hasiči Pardubického kraje upozorňují

Začíná advent, pozor na zapálené svíčky

Tento víkend začal advent a po čtyři neděle si budeme rozsvěcet vždy jednu svíčku na adventním věnci. Pamatujme, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během prosincových dní k požárům od hořících svíček, zejména právě těch umístěných na adventních věncích. Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří.

Hasiči každoročně vyjíždějí k požárům adventních věnců. Vyšetřovatelé hasičů varují před adventními věnci s nesprávně nainstalovanými svíčkami. „Na trhu jsou i svíčky, které místo parafinu obsahují chemickou látku, která hoří i s knotem. Tedy místo plamene z knotu hoří potom i celá svíčka. Přirovnat bychom to mohli například k pevnému podpalovači," upozorňuje vyšetřovatel por. Bc. Daniel Norek, DiS. z HZS Pardubického kraje. Některé věnce jsou určeny pouze k dekoraci a tudíž bychom na ně neměli již umísťovat svíčky a následně je zapalovat.

Blíží se i nejkrásnější svátky v roce a naše domovy si zdobíme různými svíčkami, nejen těmi, které jsou na adventním věnci. Je nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem - často je to například chvojí adventního věnce. Svíčky umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Klidný a příjemný čas adventní přejí hasiči Pardubického kraje

MUNIPOLIS Nedvězí

Obecní úrad